تبلیغات
وااسلاماه - جن
درباره وبلاگ

(وَ لا تَقُولُوا لِمَنْ أَلْقی إِلَیکمُ السَّلامَ لَسْتَ مُؤْمِناً)

و به کسی که سلام به شما می‌کند نگوئید مؤمن نیستی.

سوره نساء (4): آیه 94
شیطان سالهاست كه برای گمراهی انسان‌ها نقشه كشیده‌ است
چرا ما اینقدر او را دست كم می‌گیریم
چرا در مقابل راه‌های گمراهی شیطان راه‌های هدایت را تقویت نمی‌كنیم

بیاییم عقیده خود را بازنگری كنیم شاید حرف دشمن ما درست باشد
اگر حرف ما درست بود در عقیده‌ای حقه استوارتر می‌شویم

اگر كسی عقیده ما را نقد كرد با جواب علمی او را قانع كنیم نه اینكه بدون شنید كلام او از اول او را رد كنیم


همیشه با خودمان بگوییم اگر حرف او درست باشد در مقابل خدا جواب داریم

بیاییم مهر تعصب رو از عقایدمان برداریم و آنچه عقیده ما هست را دوباره بررسی كنیم


شاید....
مدیر وبلاگ : ایران .
نویسندگان
نظرسنجی
كدام دین یا فرقه اهل بهشت هست؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
وااسلاماه
پیامبر اسلام فرمودند: بعد از من امتم 73 فرقه می‌شوند كه فقط یك فرقه اهل بهشت هست. كدام فرقه؟؟؟ حتما نظر بده در نظر سنجی
دوشنبه 1396/09/20 :: نویسنده : ایران .       
اجنه به عنوان موجودات مختار ، هم صنف خوب دارند و هم صنف بد . اما در چه صورت مزاحم انسان می شوند و راههای علاج ترس از آنان و راهکار های مقابله با طلسمات و شر اجنه چیست را به طور اجمالی در این نوشتار می آوریم

برای ورود به بحث لازم است  اطلاعاتی از اجنه به صورت کلی لحاظ شود .

در عالم هستی برخی از موجودات غیرمحسوس ‏اند و به حواس طبیعی و عادی قابل درک نیستند. یکی از این موجودات جن است. جن که در اصل معنا مفهوم «پوشیدگی» دارد، از چشم انسان پوشیده است. قرآن وجود این موجود را تصدیق کرده و سوره‏ای به نام «جن» نیز در قرآن وجود دارد. در قرآن گاهی از این موجود به «جان» نیز یاد می‏شود[1]. ماهیت و حقیقت این موجودات چندان برای ما روشن نیست ولی از پاره‏ای آیات و روایات می‏توان به برخی از مشخصات این موجود دست یافت، از جمله:

 1- از آتش آفریده شده و خلق آن پیش از خلق انسان است[2].

 2- جن نیز مانند انسان مکلف و مسؤول است[3].

 3- دسته‏ای از آنها مؤمن و گروهی کافر، عده‏ای از آنها نیک ‏کردار و برخی از آنها زشت‏کردارند[4].

 4- بعضی از آنها مرد و مذکر و پاره‏ای دیگر زن و مؤنث هستند و تولید نسل نیز می‏کنند[5].

 5- آنها زندگی می‏کنند و می‏میرند[6].

 6- دارای شعور و اراده‏اند و می‏توانند با سرعت حرکت کنند. مانند قصه حضرت سلیمان و تخت بلقیس - ملکه سبا [7].

 7- مسخّر انسان می‏گردند. البته در این رابطه تنها در قرآن به قضیه حضرت سلیمان اشاره شده است که علاوه بر پرندگان، وحوش و انسان‏ها،جن‏ها نیز در اختیار و به فرمان حضرت سلیمان بودند[8].

8- در روایات آمده است که جن مؤمن برای پیامبران و امامان، مسخر می‏شوند و خدمت می‏کنند و کسانی که به اذن الهی ولایتی دارند نیزمی‏توانند جنیان کافر را تحت فرمان خویش درآورند [9].

9- از پاره‏ای آیات قرآنی و روایات معلوم می‏شود که جنیان به پیامبر خدا(ص) ایمان آورده ‏اند[10].

10.خداوند در آیه‏ ى 275 سوره ى بقره مى‏فرماید: كسانى كه ربا مى‏خورند (در قیامت) برنمى‏ خیزند مگر مانند كسى كه بر اثر تماس شیطان دیوانه شده (و تعادل خود را نمى‏تواند حفظ كند گاهى زمین مى‏خورد و گاهى به پا مى‏خیزد). مرحوم علامه‏ى طباطبایى در تفسیر این آیه مى‏فرماید: اگر چه آیه دلالت ندارد كه هرگونه جنون و دیوانگى ناشى از تماس شیطان باشد و لكن اشاره‏اى است بر این كه بعضى از دیوانگى‏ها از ناحیه شیطان است. و همین‏طور آیه دلالت بر این نمى‏كند كه این گونه تماس فعل خود شیطان باشد براى این كه شیطان به معناى شریر (شرور- مردم‏ آزار) است كه هم بر ابلیس اطلاق مى‏گردد و هم بر انسان‏هاى شریر و هم جنّیان شریر و ابلیس هم از طایفه جن است. اما آن چه یقینى است از دلالت آیه این است كه براى جنّ در این گونه تماس (كه حاصل آن دیوانگى است) شأنى است ولو این كه همه‏ى آن‏ها این گونه نباشند ((11)).اما این گونه نیست كه شیطان سلطه ‏اى قهرى و غیراختیارى بر انسان داشته باشد، بلكه سلطه شیطان، همه سلطه‏ فتنه و غرور است به این معنى كه انسان را دعوت به آلودگى مى‏نماید و به عبارت دیگر در راه هدایت دام مى‏گستراند، به فرموده قرآن: (اى شیطان) بر بندگانم تسلط نخواهى یافت مگر گمراهانى كه از تو پیروى مى‏كنند ((12)).

11. این که جن در کجای زمین قرار دارد؟ به طور واضح و مشخص مطرح نشده است هر چند برخی از روایات به اماکنی که جنیان در آنجا حضور بیشتری دارند اشاره شده است. آنچه که مسلم است جن نیز مانند انسان موجودی است جسمانی با این تفاوت که انسان از خاک و جن از آتش است.

12. منظور از ظهور جنّ و شیطان این نیست كه از ماهیّت حقیقى خود خارج شوند و تغییر ماهیت بدهند بلكه به این معنى است كه در قوّه حسّ و ادراك انسان به صورتهاى مختلفى محسوس مى‏شوند. به همین جهت، گاهى جنیان به صورت یك آرم، گاهى موجودات كوچك، گاهى موجودات بزرگ با بدنها و چشمها و موهاى عجیب متمثّل مى‏شوند و شیطان نیز بصورت یك پیرمرد، گاهى بصورت جوان  ظاهر شده است. در خبرى مى‏خوانیم كه شیطان انگشت پاى مبارك امام سجاد (ع) را در حال نماز نیش مى‏زند و مى‏خواهد حضرت را از توجه در نماز غافل سازد ولى امام با ذكر الهى از شرّ او نجات مى‏یابد.

13.آزار و اذیت جن به این معنا که الآن شایع هست و مردم از آن می گویند در مورد آزار و اذیت و یا اینکه به اشکال و چهره های مختلف حضور پیدا می کند و انسانها را می ترساند، نمی باشد، البته همانطور که قبلا اشاره شد جن وجود دارد اما وجود جن دارای خوب و بد می باشد یعنی بنابر آنچه در روایات آمده اجنه مثل انسانها دارای مؤمن و  کافر می باشند، پس جن مؤمن با انسانهای مؤمن، خوب است و کاری با آنها ندارد اما جن کافر ، انسانهای بد را ضرر می رساند و آنها را اذیت می کند.[13]

با نگاه به برخی آیات  بر می آید که اگر ما اجازه ی ورود به جنینان ندهیم از بسیاری از احوالات و افکار ما غافل اند و می توان با وارد شدن در قلعه ی شریعت الهی از تیررس حیله های آنها به دور بود .

این طور نیست که فکر کنیم حال که آنها ما را می بینند و ما آنها را نمی بینیم آنها اجازه داشته باشند به راحتی وارد حریم شخصی ما شوند و با ما مقابله نمایند .

14.  شیاطین و جنیان هیچگونه تصرف و سلطه قهرى و غیراختیارى بر انسان ندارند و هرگونه انحرافى از ناحیه آن‏ها در مورد انسان صورت مى‏گیرد همراه با اختیار آدمى است، اما این كه بعضى سختى‏ها در زندگى انسان از ناحیه شیاطین است شكى نیست كه همه براى آزمایش و امتحان ماست. از این رو تفاوت است میان انحراف و سختى. انحراف براى مؤمنین نیست، اما چه بسا سختى براى آن‏ها باشد.

اخیراً خواهری فریب خانمی را خورده بود که کارهای غیرعادی انجام می داد و به او گفته بود می خواهم شما را با امام زمان (عج) آشنا کنم ، او را به جمکران می برد و می گفت به من دستور داده اند باید با پای برهنه دور مسجد جمکران بدویم . این خانم می گفت در مسیری که از اصفهان به طرف قم می رفتیم یک مرتبه همان طور که پهلوی من نشسته بود لباسش عوض شد . بنده عرض کردم این با جنی ها ارتباط دارد . ابتدا نمی پذیرفت و این کارها را حمل بر کرامت می کرد ، می گفت مثلاً همان طور که داخل اتاق ایستاده یک دفعه چادرش عوض می شود ، یا برای ما میوه تازه می آوردند که مثلش در بازار نیست . می گفت : کفش هایمان گم شد ، بعد از چند روزگفت : کفش ها زیر مبل خانه مادرتان است . بنده بر اساس همان کاری که عفریت جن انجام داده عرض کردم این با جنیان ارتباط دارد و هیچ کرامتی هم در کار نیست ، به او بی محلی کنید و گر نه پای جنیان را خودتان در زندگی تان باز می کنید .
 

از آن جا که نوع تسلط ایشان بر اشخاص متفاوت بوده، راه علاج و درمان نیز گوناگون است،

از این رو نمی توان نسخه ای کلی در این باب ارائه کرد. به دلیل آن که خداوند متعال جهان را براساس نظام علّی استوار ساخته است، همیشه آثار و حوادث و افعالی که در جهان هستی صورت می گیرد به دلیل و یا بهتر بگوییم متکی بر علتی است، اما این علل گاهی طبیعی و عادی اند و گاه غیرطبیعی.

اما با توجه به توصیه های عمومی که برخی اساتید و روایات و... کرده اند اجمالا راهکارهایی برای دفع اجنه بیان می کنیم؛  از آن جمله:

1. دورى از تنهایى.

2. تغییر مكان و محل زندگى اگر چه به طور موقت.

3. صدقه دادن. به فرموده آیت ‏الله شیخ حسنعلى اصفهانى در كتاب نشان از بى‏نشانها، هر روز اگر چه به مقدار كم صدقه بدهید.

4. خواندن سوره هایى از قرآن مانند «چهار قل» و آیه «و ان یكاد».چهار «قل» را مداومت نمائید یعنى سوره ‏هاى «توحید»، «فلق»، «ناس» و «كافرون» را دائما مخصوصا به هنگام خواب ذكر نمائید.

5. در نهایت مراجعه به برخى از كسانى كه توانایى رفع آزار جن ها را دارند.

6.توسل به چهارده معصوم و ذكر شریف صلوات در طول بیدارى و قبل از خواب نقش موثرى در اعاده حالات معنوى دارد. كسانى كه اشتغالات روزشان زیاد است، با استفاده از ذكر صلوات مى‏توانند حالات معنوى مانند حضور قلب خود را حفظ نمایند و در عین حال به كار و پیشه خود بپردازند.

زاهد ار رندى حافظ نكند فهم چه باك دیو بگریزد از آن قوم كه قرآن خوانند

(مضمون مصراع دوم، ترجمه‏ى روایتى است از حضرت على (ع): البیت الّذى یقرء فیه القرآن و یذكر الله عزّ و جلّ فیه، تكثر بركته و تحضره الملائكة و یهجره الشیطان خانه‏اى كه در آن قرآن قرائت شود، و یاد خداوند در آن‏خانه مرتب انجام شود، بركت آن خانه زیاد شود و ملائكه در آن خانه حاضر گردند و شیطانها از آن خانه بیرون روند. (دیوان حافظ دكتر انجوى شیرازى))

ما در پاره‏اى خبرها درباره شرارت‏ها، وسوسه‏ها و تهاجم‏هاى شیطان‏هاى جنّى مطالبى را مى‏شنویم یا مى‏خوانیم و با استفاده از قرآن كریم پى مى‏بریم كه شیطان معنى وسیعى دارد و به معنى هر موجود سركش و طغیانگر و موذى است، لذا در قرآن به انسانهاى پست و خبیث و طغیانگر نیز شیطان گفته شده است.(سوره انعام، آیه 112)

با دقت در آیه ی 102 سوره ی بقره  : « و ما هم بضارین به من احد » ؛  متوجه می شوید که آنها هرگز نمی توانند ضرر بزنند « الا باذن الله » مگر اینکه خدا بخواهد .

7.  یکی از راه هایی که خداوند برای بعضی ها به عنوان تنبیه قرار داد از طریق جادوگران و جنیان است . البته اینها آزاد نیستند که بتوانند هر بلایی سر هر کس بیاورند ، درست است قدرت ما به جنینان نمی رسد ، اما قدرت خدا به آنها می رسد . پس نباید خودمان را در مقابل قدرت جادوگران دسته بسته بدانیم و فکر کنیم خداوند سرنوشت ما را در دست آنها قرار می دهد . یکی بگوید نکند فلانی دارد برای من جادو می کند ، مگر دست خودش است ! اگر خدا مصلحت بداند و زمینه را ما با بی ایمانی خود فراهم کرده باشیم ، طبق مصلحت الهی ، خداوند از آن طریق ما را تنبیه می کند ، راه نجات هم برگشت به بندگی خدا است و راضی بودن به آنچه خداوند برای ما مقدر کرده است . اگر بنا نیست خدا مرا تنبیه کند ، هیچ جادوگری نمی تواند کاری بکند ، خودتان شنیده اید که جادوگران می گویند فلانی ضد جادو است . نه ، او ضد جادو نیست ، به جادوگران باید گفت : شما فکر می کنید آنجایی که جادو می کنید ، جادو بود که اثر کرد ما خودمان با آرزوهای دنیایی زمینه ی تاثیر جادوی شما را فراهم کردیم .
لازم است در رابطه با نقش جادوگران ، سخن خدا را یک اصل بگیریم که می فرماید : « و ما هم بضارین به من احد الا باذن الله » هیچ جادوگری ، هیچ ضرری به کسی نمی تواند برساند ، مگر به اذن خدا . پس اشکال در ما است

 

برای آگاهی بیشتر ر.ک:

1. جن و شیطان، علیرضا رجالی تهرانی، ص163-153.

2. دانستنی هایی درباره جن، ابوعلی خداکرمی، ص189-41.

3. الجن فی الکتاب والسنه، اعداد ولی زاربن شاه زالدین، دارالبشائر الاسلامیه، بیروت، چاپ اول 1996م، ص88-94 و بقیه کتاب در مورد مختصات و ماهیت جن.

4. الجن فی القرآن و السنه، عبدالامیر علی مهنا، مؤسسه الاعلمی للمطبوعات، بیروت، چاپ اول، 1992م، ص31-33 و بقیه مباحث هم خواندنی است.

5. الجن بین الاشارات القرآنیه و علم الفیزیا، عبدالرحمن محمد الرفاعی، مکتبه مربوسی الصغیر، چاپ اول 1997م.

6. جن و شیطان، علیرضا رجالی تهرانی، نشر نبوغ، (منبع فارسی).

پی نوشت :

[1] . الرحمن، آیه 39 و حجر، آیه 27.                                       

[2] . حجر، آیه 27 - الرحمن، آیه 15.

[3] . ذاریات، آیه 56.

[4] . جن، آیات 11 و 14 و 15 - احقاف، آیه31

[5] . جن، آیه 6.

[6] . (احقاف، آیه 18). (نگا: المیزان، علامه سید محمد حسین طباطبایی، مؤسسه مطبوعاتی اسماعیلیان، چاپ پنجم1371، ج 20، ص 41).

[7] . نمل، آیه 39 -38

[8] . نگا: نمل آیات 17 تا 39 - سبأ، آیه 14 - 12 - انبیاء، آیه 82.

[9] . نگا: مصباح یزدی، محمد تقی، معارف قرآن، مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، قم، چاپ دوم 1378 - ص 312 – 313.

[10] . جن، آیه 1 - احقاف، آیه 32 – 29.

[11] . الرحمن (55) آیه 39؛ حجر(15) آیه 27.

[12]  الرحمن (55) آیه 39؛ حجر(15) آیه 27.

[13]  برگرفته از سایت پاسخگو وابسته به نهاد مقام معظم رهبری.

برگرفته و اضافات از مقالات سایت های حوزه ، تبیان ، راسخون، کتاب  جایگاه جن و  شیطان--- سعید صدری

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 1397/09/15 07:06 قبل از ظهر

Thank you! Valuable stuff.
overnight cialis tadalafil look here cialis cheap canada does cialis cause gout where cheapest cialis deutschland cialis online warnings for cialis how do cialis pills work cialis en 24 hora best generic drugs cialis buy cialis sample pack
سه شنبه 1397/09/13 01:57 بعد از ظهر

You definitely made the point.
we choice cialis pfizer india cialis professional from usa brand cialis nl ou trouver cialis sur le net cialis coupon cialis 5 mg funziona safe site to buy cialis online order a sample of cialis canadian discount cialis enter site natural cialis
سه شنبه 1397/09/13 02:29 قبل از ظهر

You made the point!
cialis generic availability how do cialis pills work enter site 20 mg cialis cost wow cialis tadalafil 100mg 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis pills in singapore cost of cialis per pill cialis vs viagra dosagem ideal cialis cialis bula
دوشنبه 1397/09/12 01:26 بعد از ظهر

Regards. An abundance of posts.

when will generic cialis be available we recommend cialis info cialis tablets australia cialis savings card cialis 20mg india cialis 100mg cost acquistare cialis internet cialis for sale in europa acheter cialis kamagra miglior cialis generico
دوشنبه 1397/09/12 02:11 قبل از ظهر

Wonderful material. Cheers!
click here cialis daily uk cialis rezeptfrei cialis baratos compran uk cialis soft tabs for sale where to buy cialis in ontario generic cialis soft gels cialis 5mg cialis savings card cialis generika in deutschland kaufen cialis super kamagra
یکشنبه 1397/09/11 01:58 قبل از ظهر

Very good facts. Regards.
cipla cialis online are there generic cialis generic cialis in vietnam i recommend cialis generico cialis tablets get cheap cialis generic cialis pro where to buy cialis in ontario cialis arginine interactio generic for cialis
شنبه 1397/09/10 01:31 قبل از ظهر

Thank you, I enjoy this!
comprar cialis navarr cialis billig safe dosage for cialis fast cialis online generic cialis levitra cialis coupons online cialis cialis tadalafil online cialis 200 dollar savings card click now buy cialis brand
جمعه 1397/09/9 02:12 بعد از ظهر

Great postings. Thanks a lot!
cialis tablets cialis farmacias guadalajara cialis super acti buy cialis cialis australian price cialis 5mg prix cialis 5 mg scheda tecnica cialis dosage recommendations cialis preise schweiz cialis y deporte
جمعه 1397/09/9 02:25 قبل از ظهر

Regards! Numerous forum posts!

cialis 5 mg schweiz where to buy cialis in ontario cialis 5mg billiger buy cialis cheap 10 mg cialis sans ordonnance buy cialis uk no prescription buy cialis free cialis cialis 20mg preis cf chinese cialis 50 mg
پنجشنبه 1397/09/8 02:55 قبل از ظهر

Regards! Plenty of data.

online prescriptions cialis buy cialis how do cialis pills work when will generic cialis be available how do cialis pills work best generic drugs cialis purchasing cialis on the internet cialis tablets for sale cialis prezzo in linea basso cialis generico lilly
چهارشنبه 1397/09/7 02:25 بعد از ظهر

Great write ups. Thanks a lot!
canadian cialis generico cialis mexico canadian discount cialis cialis daily new zealand cialis online cialis patentablauf in deutschland cialis tablets cialis online nederland cialis e hiv cialis for sale south africa
چهارشنبه 1397/09/7 02:27 قبل از ظهر

Whoa many of helpful material.
cialis baratos compran uk cialis side effects dangers buy cheap cialis in uk cialis 100 mg 30 tablet walgreens price for cialis cialis online nederland cialis generique 5 mg cialis kaufen the best site cialis tablets cialis online napol
پنجشنبه 1397/07/19 02:02 بعد از ظهر

Wow loads of fantastic advice!
levitra prices levitra prices levitra online buy levitra 20 mg levitra levitra 20 mg bayer prezzo vardenafil 20mg levitra online vardenafil levitra without a doctor prescription
یکشنبه 1397/07/8 04:59 قبل از ظهر

Excellent facts. Thank you.
effetti del cialis when can i take another cialis cialis qualitat side effects of cialis wow cialis 20 prezzo cialis a buon mercato rx cialis para comprar interactions for cialis brand cialis generic best generic drugs cialis
شنبه 1397/07/7 02:32 قبل از ظهر

Wow many of valuable knowledge.
online prescriptions cialis cialis 30 day sample buy cialis cheap 10 mg cialis online deutschland cialis for sale south africa prezzo di cialis in bulgaria generic cialis at the pharmacy cialis free trial canadian cialis callus
شنبه 1397/06/31 06:40 بعد از ظهر

Many thanks! Great stuff!
canadian medications by mail order canadian prescriptions online rx from canada canadian pharmacies that ship to us canada medication list legitimate canadian mail order pharmacies trusted pharmacy canada scam trusted pharmacy canada scam northwestpharmacy canadian drugs
سه شنبه 1397/06/27 05:05 بعد از ظهر

Incredible plenty of beneficial tips!
cheap cialis cialis cipla best buy cialis for sale cialis 20mg preis cf buy cialis online legal what is cialis estudios de cialis genricos cialis for sale cialis bula cialis prezzo in linea basso
پنجشنبه 1397/06/15 05:53 قبل از ظهر

You said it perfectly..
canada discount drugs cialis tadalafil cialis for sale in europa cialis name brand cheap generic low dose cialis cialis 5mg cialis rezeptfrei achat cialis en europe buy cialis online legal wow cialis tadalafil 100mg
سه شنبه 1397/06/13 05:09 قبل از ظهر

You have made your position very clearly..
buy price viagra get viagra best place to buy generic viagra online order online pharmacy buy viagra overnight shipping how to buy cheap viagra buy pfizer viagra online where to buy viagra safely online no prescription viagra online can you actually buy viagra online
دوشنبه 1397/06/12 09:23 بعد از ظهر

Very good knowledge. Thank you!
cialis efficacit sialis viagra cialis levitra tadalafil 10 mg cialis in sconto achat cialis en itali cialis kamagra levitra cialis coupons printable what is cialis rezeptfrei cialis apotheke
یکشنبه 1397/06/11 01:43 بعد از ظهر

You said it very well..
cialis generico online buying cialis in colombia cialis generico cialis para que sirve cialis for bph tesco price cialis only here cialis pills fast cialis online callus generic low dose cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر